Dnes môžeme pozorovať dva hlavné prípady, kedy dochádza k oslabovaniu nosných konštrukcií a musí sa uskutočniť ich zosilnenie. Prvým prípadom je oprava konštrukcií, resp. ak sú tieto konštrukcie nadmerne zaťažené vplyvom rozšírenia-zväčšenia kapacít a záťažových cyklov. Druhým prípadom je, ak sa stavba poddimenzuje (často z dôvodu, že chce investor ušetriť) a tým pádom je potrebné zosilniť celú konštrukciu.
K zosilňovaniu konštrukcií pomocou karbónových lamiel dochádza na základe návrhu statika. Na stĺpy a nosníky sa používajú karbónové tkaniny. Výhodou aplikácie karbónovými tkaninami je rýchlosť a účinnosť, pričom sa dá vyriešiť problém pri akomkoľvek tvare. V prípade, že sa zosilňuje nosná konštrukcia pri staršej konštrukcii, je potrebné pred aplikáciou karbónových lamiel vykonať sanáciu – opravu ŽB konštrukcií. Extrémne ľahká lamela disponuje vysokou pevnosťou v ťahu. Poškodený povrch je potrebné pred lepením lamiel dôkladne očistiť. Na spevňovanú betónovú konštrukciu sa lamely lepia v ťahovej zóne.
K dokonalému zosilneniu konštrukcie nám napomáha určenie a vytvorenie komplexného systému sanačných hmôt – od reprofilačných mált, cez dlhotrvácne tesniace elastické tmely, až po správne navrhnutý systém ochranných náterov betónu.